پاپ آپ استند نمایشگاهی


» افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس

چگونه اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم ؟

یکی از مشکلات بارز در زندگی مردم ، به ویژه نوجوانان و جوانان عدم وجود اعتماد به نفس کافی است . در دنیای امروزی کمتر کسی است که هیچ توانایی و استعدادی برای ابراز نداشته باشد ، منتهی امروزه بحث بر سر تواناییِ بروز و تسلط بر امور است که بدونِ داشتن اعتماد به نفس کافی امکان پذیر نیست .

اعتماد به نفس چیست ؟

با زبانی ساده و قابل فهم‌ ، اعتماد به نفس یعنی ایمان داشتن به توانایی ها و استعداد هایمان و قابلیت اثبات این موضوع به دیگران .

 10 نکته اثبات شده برای حفظ سلامت و تندرستی مطلوب مطلب مرتبط 10 نکته اثبات شده برای حفظ سلامت و تندرستی مطلوب

چطور اعتماد به نفس داشته باشیم ؟

اگرچه اعتماد به نفس به عوامل زیادی مانند محیطِ خانواده ، نحوه ی برخورد اطرافیان با شخص و البته تیپِ شخصیتی فرد بستگی دارد اما خوشبختانه کمتر کسی است که نتواند با انجام چند کار ساده به صورت روزمره ، توانایی بروز استعداد ها و یا همان اعتماد به نفسش را افزایش دهد .

تمرین های ساده برای افزایش اعتماد به نفس :

به عنوان مثال شخصی به علت عدم اعتماد به نفس کافی ، در سخن رانی ها نظر دیگران را جلب نمیکند و یا در موقعیت های حساس و مهم رفتار و عملکرد مناسبی از خود نشان نمیدهد ، با این تمرینات ساده این ایرادات را برطرف کنید :

قبل از سخنرانی ، بار ها و بار ها متن مورد نظرتان را با صدای بلند بخوانید ، فرقی هم نمیکند تنها باشید ، جلوی آینه این کار را انجام دهید یا برای مادر و پدرتان ‌‌. نکته ی این تمرین برای تسلط بر رو خوانی صحیح و روان متن است .

قبل از قرار های مهم ، با شخصی فرضی ( واقعی یا خیالی فرقی ندارد .) بار ها رفتارتان را تمیرین و مرور کنید . بر خلاف تصور اکثر مردم ، زبان بدن یکی از مهم ترین رکن ها برای ایجاد ارتباط درست است .

نکات نهایی برای افزایش اعتماد به نفس :

بعد از انجام تمرین های بالا ، روز ارائه ی سخنرانی و یا قرار مهم شما فرا رسیده است . حال باید به چند نکته پایبند باشید تا اعتماد به نفس شما به خوبی بروز پیدا کند .

نکته ی اول : آراسته و مناسبِ محفلی که در آن هستید لباس بپوشید تا نگاه پرسشگر و ناراضی دیگران شما را مضطرب نکند .

نکته ی دوم : آرام آرام و شمرده صحبت کنید ، هر کجا که متن را فراموش کردید و یا در هنگام رو خوانی با مشکلی رو به رو شدید ، تنها اندکی مکث کنید و از گفتن (اِم ، چیزه ، آ ، مثلا و...) جدا خودداری کنید .

نکته ی سوم : زبان بدن به علاوه ی اینکه نظر مخاطب را به شما جلب میکند ، بلکه حرکات دست و یا تکان دادن به جا و به موقع سر و گاهاً قدم زدنِ کوتاه ‌، بر تخلیه ی اضطراب شما تاثیر بسزایی خواهد داشت .

نکته ی چهارم : افزایش اعتماد به نفس یک امر کلی است و تنها به ارائه ی یک سخن رانی و یا مراسمی مهم محدود نمیشود ، پس شما باید خودتان را برای یک زندگی آماده کنید ، با تمام بالا و پایین ها و شرایط آسان و سخت . پس اهل عمل کردن باشید و کار امروز را به فردا موکول نکنید ‌. این امر باعث میشود میزان مسئولیت پذیری شما افزایش پیدا کند که در طولانی مدت باعث روند پیشرفت شما و افزایش رضایت دیگران از شما میشود که خود اثر مهم و زیادی بر میزان اعتماد به نفستان میگذارد .

نکته ی پنجم و آخرین نکته : اینکه برای تمام اتفاق های آینده ، یک آمادگیِ نسبی داشته باشید . به عنوان مثال همیشه ظاهری آراسته برای خود و منزلتان فراهم کنید تا در هنگام مهمانی های از قبل تعیین نشده ، خونسرد و با اعتماد به نفس و آرام باشید و یا همیشه درس خوانده باشید تا در هنگام پرسش های ناگهانی در کلاس درس ، با اعتماد به نفس ، نگران چیزی نباشید .

در آخر ، امیدوارم متوجه شده باشید که اعتماد به نفس ، بیشتر از اینکه داشتنی باشد ، ساختنی است ، پس بسازید ...

امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید .


نویسنده : ریحانه مقدم


بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


فروش مستقیم جدیدترین محصولات لوازم خانگی شیائومی فروش مستقیم جدیدترین محصولات لوازم خانگی شیائومی مشاهده